Sektörel Haberler
FSC Hakkında

Ormanlarımızın İzlenebilirlik ve sürdürülebilirliği için:

Omega grup şirketlerinde FSC lisanslı Ormanlardan elde edilen tomruklar üretime alınmaktadır. (Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Fethiye, Köyceğiz, Marmaris, Muğla, Nazilli, Yılanlı, Milas Kavaklıdere, Dalaman, Kemer, Aydın, ve Yatağan Orman İşletme Müdürlükleri)

FSC nin Amacı

FSC; Dünyadaki tüm ormanların en uygun şekilde yönetilmesini teşvik etmek, ormancılığın sürdürülebilir orman yönetimi ilkelerine göre yürütülmesine yardımcı olmak, orman alanlarının korunmasını ve kalıcı varlığını sağlamak, bu uygulamaların uluslararası anlamda yaygınlaşmasını amaçlayan bir paydaşlar sistemidir.

Çevresel şartlara uygun orman yönetiminin amacı; kereste ve kereste dışı orman ürünlerinin ormanın biyolojik çeşitliliğine, verimliliğine ve ekolojik süreçlerine zarar vermeden elde edilmesidir.

Sosyal açıdan fayda sağlayan orman yönetiminin amacı; yerel halkın ve toplumun uzun vadede orman ve orman ürünlerinden fayda sağlayacağı, ancak bu kaynakların sürdürülebilir kullanımını destekleyen uzun dönemli yönetim planlarına da katılımda bulunacağı sistemlerin kurulmasıdır.

Ekonomik açıdan fayda sağlayan orman yönetiminin amacı; ormanlara yönelik her türlü müdahalenin, içinde bulunduğu ekosistemi ve toplumun dengesini bozmayacak derecede kar amacı güdülerek yapılmasıdır.

Bu amaçlara ulaşmak için uluslararası standartlar belirlenmiştir.